متداولترین پرسشهای کودکان درباره رابطه جنسی

جواب دادن به سوالات بچه ‌ها درمورد رابطه ‌جنسی یکی از سخت‌ترین مسئولیت‌ها از دیدگاه والدین است. حتی والدین خیلی مطمئن به خود هم وقتی می خواهند درمورد این موضوعات با فرزندشان صحبت کنند زبانشان بند می‌آید. اما به هیچ عنوان نباید از حرف زدن درمورد این موضوع خودداری کنید. با جواب دادن به سوالات فرزندتان، می‌توانید به آنها کمک کنید با احساساتی سالم بزرگ شوند.کودکان چه نوع رفتار جنسی نشان می‌دهند؟

کودکان نوپا معمولاً وقتی لخت هستند، مثلاً در حمام یا وقتی پوشک آنها عوض می‌شود، به خود دست می‌زنند. در این مرحله رشد، آنها هیچ احساس شرم و خجالتی ندارند. واکنش والدین به آنها نشان می‌دهد که رفتارشان قابل‌قبول است یا خیر.کودکان نوپا نباید در چنین مواقعی سرزنش شوند یا از اینکه به بدن خود علاقه دارند احساس خجالت کنند. بچه‌ها کاملاً طبیعی است که به کشف بدن خود علاقه نشان دهند. بعضی از والدین تصمیم می‌گیرند که این رفتارهای فرزندشان را به کل نادیده بگیرند. برخی نیز با تصور اینکه این مسئله کاملاً شخصی است، به فرزندان خود می‌فهمانند که این رفتارها را باید در خلوت خود انجام دهند.
والدین فقط زمانی باید نگران شوند که این دست‌ زدن‌ها و لمس‌کردن‌های خود بیشتر از هر فعالیت دیگری فرزنداشان را درگیر کند. گاهی ‌اوقات قربانیان آزارجنسی به شدت به تحریک خود عادت می‌کنند.
در چه سنی باید درمورد عادت‌ماهیانه به دخترها توضیح داده شود؟

دخترها (و البته پسرها هم) باید در سن 8 سالگی اطلاعاتی درمورد عادت‌ماهیانه پیدا کنند که قسمتی از آن احتمالاً در مدرسه در اختیار آنها گذاشته می‌شود. کتاب‌های اموزشی موجود نیز می‌تواند به آنها در این زمینه کمک کند اما مادران هم باید تجربیات خود را با دخترهایشان درمیان بگذارند مثل اینکه خودشان در چه سنی برای اولین بار عادت‌ماهیانه شدند، اینکه چه حسی داشتند و همه چیز چطور پیش رفت.