عید نوروز و رشد اجتماعی کودک و نوجوان

عید نوروز و رشد اجتماعی کودک و نوجوان

خرید سال نو یکی از بخش های مورد علاقه ی کودکان و نوجوانان است که فرصتی برای تمرین تقسیم منابع مالی،انتخاب درست ، همفکری و مشورت و ... است. چه خوب است که سعی کنید تا جایی که ممکن است کودکان را در این فعالیت سهیم کنید.

 

عید نوروز و رشد اجتماعی کودک و نوجوان

رشد اجتماعی یعنی رشد مهارت های برقراری ارتباط با دیگران ازجمله توان درک احساس و نظر دیگران ،توان بیان احساس و نظر خود به دیگران، توانهمکاری و همدلی با دیگران و... و ارتباط با محیط از جمله درک قواعد و قوانیناجتماعی ، پذیرش ارزش ها ی جامعه ،قبول عادات و سنت های اجتماعی ،ارتباط با طبیعت ودرک اهمیت حفظ و گسترش زندگی انواع موجودات زنده ، دوست داشتن طبیعت و.. .

عید نوروز جشن ملی ایرانیان برای شروع سال نو ،زنده شدن طبیعت وآغاز فصل بهار فرصتی مناسب برای رشد اجتماعی کودکان و نوجوانان است. این موضوع ازچند جنبه قابل بررسی است.

آماده کردن برای نوروز و همکاری وهمدلی در خانواده:

قبل از شروع سال نو شور و شوقی جدید اعضای خانواده را به حرکتوا می دارد. خانه تکانی که یکی از رسوم برگزاری جشن سال نو است ،فرصتی است تا اعضایخانواده برنامه ریزی ،همکاری و مسئولیت پذیری را در کنار هم تمرین کنند.تقسیم کار وبهره گیری از توان تمام اعضای خانواده و شرکت دادن آن ها در خانه تکانی علاوه براینکه آموزش هایاجتماعی بسیار برای کودکان و نوجوانان دارد ،فضایی توام با صمیمیت وهمدلی در خانواده ایجاد می کند. در مورد کودکان کوچکتر می توان این فعالیت ها را بهشکل بازی هم ترتیب داد. خوب است هر وقت فرزندتان کار محوله را تمام کرد از او قدردانی کنید و از نکات مثبت کارش تعریف کنید.

همچنین خرید سال نو یکی از بخش های مورد علاقه ی کودکان ونوجوانان است که فرصتی برای تمرین تقسیم منابع مالی،انتخاب درست ، همفکری و مشورت و ... است . چه خوب است که سعی کنید تا جایی که ممکن است کودکان را در این فعالیتسهیم کنید . به کودکان خود در باره ی مصرف صحیح و روش های انتخاب جنس مناسب و معیارهای خرید مناسب توضیح دهید. هر قدر فرزندتان بزرگتر است به او فرصت و آزادی عملبیشتری برای انتخاب دهید تا بتواند مهارت انتخاب درست را در خود تقویت کند.

جمع شدن اعضای خانواده بی در کنار هم، فرصتی برای تمرین درکنار هم بودن:

در زندگی شهری امروزه فرصتهای مناسب برای در کنار هم بودن اعضایخانواده به سختی به دست می آید . تعطیلات نوروز فرصتی است برای اینکه والدین درکنار کودکان باشند و ساعت های طولانی را در کنار هم سر کنند. چه خوب است که بابرنامه های مختلف و جالب در کنار هم بودن را به تجربه ای شیرین تبدیل کنیم. انجامبازی های مختلف و متناسب با سن فرزند ،گردش در طبیعت،قصه گویی و قصه خوانی ،ورزش و ... می تواند ایده های جالبی باشد.

آشنایی با رسوم و سنت های ملی:

یکی از مهم ترین جلوه های رشد اجتماعی ،اجتماعی شدن است.بخشی ازاجتماعی شدن ،آشنایی با آداب و رسوم ملی و ایجاد علاقه نسبت به آن ها است. این کارفرد را به ریشه های خود متصل می کند و در تشکیل هویت فرد از جنبه ی ملی و اجتماعیموثر است. شاید برای برخی بزرگتر ها برخی رسوم مثل چیدن سفره هفت سین ، خرید ماهیشب عید و ... خسته کننده باشد اما کودکان از انجام کار های خاص در روز های خاصهماهنگ با دوستان و همکلاسی هایشان لذت می برند. چه خوب است که ضمن انجام این کارها به فلسفه و نکات اخلاقی و انسانی آن هم اشاره کنید تا فرزندتان با دیدی باز تربه این رسوم نگاه کند.

دید و بازدید های عید :

بسیاری از ما امروزه خویشاوندان خود را در مراسم رسمی مثل عروسیو مجلس ختم می بینیم و فرصتی برای گفتگو های دوستانه و نزدیک نداریم .کودکان به اینروابط نیاز دارند. درک روابط خویشاوندی ،ارتباط با افراد فامیل ،احترام و ابرازعلاقه به بزرگتر های فامیل،سرکشی به افرادی که کسی را از دست داده اند یا یکی ازافراد خانواده شان دور از خانواده است و ...برای کودک لازم است. فرزندتان در دید وبازدید های نوروزی بسیاری از روابط اجتماعی را فرا می گیرد. برخی خانواده ها ازاینکه فرزندشان حاضر نیست در این ایام همراهشان شود،گله می کنند.

اگر بتوانید برنامه ای ترتیب دهید که به فرزندتان در دید و بازدید های نوروز خوش بگذرد بیشتر همراه شما می شود. مثلا برنامه دید و بازدید را کوتاه کنید و در جلسه های خودمانی تر بازی های دسته جمعی بدون برد و باخت (تا کسی کدورتی به دل نگیرد)راه بیاندزاید. در مسیر رفت و برگشت با فرزند خود صحبت کنید . اگر امکان دارد به پارک هم بروید. نوروز جنبه های بسیاری برای رشد اجتماعی کودکان و نوجوانان دارد . شما هم اگر برنامه ای برای تقویت رشد اجتماعی کودکان در نوروز دارید با ما تماس بگیرید تا با نام خودتان در انتهای این مقاله اضافه کنیم.

سحر نوتاش

 وبلاگ نویسان عزیز در گروه یاهوی پرشین بلاگ عضو شوید تا با ما در ارتباط باشید.

برای عضو کلیک کنید. گروه کاربران پرشین بلاگ

/ 4 نظر / 18 بازدید
مامان زهرا نازنازی

[گل] سلام زهرا جون چند روزه زهرا نازنازی حالش خوب نیست ببخشید که نتونستم مطلب جدید بزارم [قلب]

ساناز

سلام جواب منو ندادین...؟؟؟با تبادل لینک موافقین؟؟

معصومه

سلام خاله زهرا/ من معضومه هستم.تازه تایب یاد گرفتم.وبلاکم تازه راه افتاده.اونو بذار تو قسمت بچه ها.بابام به اون همکارت که اسمش سهیله گفت.اما نمیدونم چرا نزاشت.مرسی خاله زهرا.