درختان (مقطع دبستان)

زندگی درختان

درختان و گیاهان درزندگی همه موجودات زنده نقش دارند وبرای ادامه زندگی همگی به آنها نیاز داریم. درختان موجودات زنده ای هستند که آنها نیزمانند ما انسانها برای ادامه زندگی نیاز به آب،نور وغذای کافی دارند. بچه های عزیز دوست دارید که بدانید درختان چگونه به وجود می آیند؟

درختان زندگی خود را در ابتدا به صورت یک دانه کوچک شروع میکنند. آنها سر از خاک بیرون می آورند، رشد میکنند وآنقدر بزرگ میشوند که ساقه هایی ضخیم از جنس چوب تشکیل میدهند . به این ساقه که از جنس چوب هستند تنه درخت گفته میشود.تنه درخت باعث میشود تا درخت بتواند به کمک آن محکم و پابرجا بماند.آنها برگ میدهند، میوه میدهند، درختان فواید دیگری هم دارند که حتما به آنها اشاره خواهیم کرد.

  فواید درختان

تعداد زیادی از درختان، جنگل را به وجودمی آورند. جنگلها منابع با ارزشی هستند و برای موجودات زنده بسیارمفیدند. بعضی از موجودات زنده نیازهای غذایی خود را از درختان تامین میکنند. از چوب درختان جنگلی کاغذ و وسایل چوبی فراهم میشود. درختان نقش مهمی در پاکیزگی هوای  کره زمین  دارند. از برگ، ریشه، هسته ، دانه، ساقه درختان درساخت انواع گیاهان دارویی استفاده میکنند. وقتی شما به همراه خانواده تان به تفریح میروید سایه درختان بزرگ را برای استراحت انتخاب میکنید. بچه های عزیز، روشن کردن آتش در پارکها و زیر درختان کار بسیار خطرناکی است و عمر درختا ن را کم میکند یا آنها را از بین میبرد و همینطور بچه های خوب ومهربان روی پوست درختان یادگاری ننویسید، چون پوست درختان وظیفه حفاظت از درختان را به عهده دارند واگر آنها را زخمی کنید برگ درختان خشک میشود و آسیبهای زیاد دیگری هم به درخت وارد میشود .

بچه های عزیز وقتی که به اطراف خود نگاه میکنید میبینید که این منبع با ارزش چقدر برایمان مفید است پس سعی کنیم با مراقبت از درختان به حفظ آنها کمک کنیم تا طبیعتی زیبا همیشه کنارمان باشد.

تعیین سن درختان

وقتی یک درخت رشد میکند و بزرگ میشود لایه های جدیدتری از جنس چوب در زیر پوست درخت ساخته میشود.

هرسال که میگذرد یک لایه یه لایه های درخت افزوده میشود. وقتی یک درخت را می بریم حلقه هایی را میبینیم که داخل یکدیگر قرار گرفته اند. تعداد این حلقه ها سن درخت را نشان میدهد .اما بچه های عزیز همانطور که میدانید این کار درستی نیست که برای تعئین سن درخت، آن را قطع کنیم پس میشود گفت  که ما می توانیم از روی قطر و ارتفاع درخت حدس بزنیم که سن درخت چقدر است.
هر چقدر پهنا و بلندی یک درخت بیشتر باشد عمرش نیز بیشتر است.سن بعضی از درختان به صد سال نیز میرسد.


برگ درختان

برگها جزء اصلی مواد غذائی گیاهان هستند، گیاهان برای  اینکه زنده بمانند به برگ نیاز دارند.برگها نقش مهمی در تغذیه جانوران وانسانها دارند. بعضی از جانوران با خوردن برگ درختان میتوانند زنده بمانند و همین طور انسانها از برگ درختان برای ساخت انواع روغنها، داروها و حتی برای خوش طعم کردن غذاها و.... استفاده میکنند.

برگ درختان در فصل زمستان میریزد و کاملا خشک میشوند .البته درختانی هم هستند که با وجود فصل سرما باز هم سبز هستند به این درختان، درختان همیشه سبز میگویند.

فصل بهار که از راه میرسد به دلیل معتدل تر شدن هوا و رطوبت ، فصل رویش جوانه های زیبای درختان است. بنابراین بعد ازگذشت یک یا چند هفته جوانه ها کاملا رشد میکنند و بزرگ میشوند. رنگ برگها در فصل بهار سبز روشن است و وقتی فصل تابستان از راه میرسد چون طول روزها بلند است برگها بزرگ و سبز تیره میشوند و درختان به روش فتوسنتز برای برگها غذا میسازند. با نزدیک شدن فصل سرما و شروع پاییز در برگ درختان دگرگونیهایی به وجود می آید . در پاییز و زمستان طول روزها کوتاهتر میشود و بعضی از درختان دیگر نمیتوانند به برگهای خود غذا بدهند، به خاطر همین است که برگ آنها میریزد.

 

 

 

 

 

 

 

     کلروفیل چیست؟

بچه های عزیز آیا میدانید چرا رنگ برگها سبز است؟

رنگ سبز برگها به دلیل وجود کلروفیل است. کلروفیل ماده چسبناکی به رنگ سبز است که در برگهای گیاه وجود دارد و از آب، نورو گاز موجود در هوا استفاده میکنند تا غذای شیرینی برای گیاه بسازند.
پس گیاهان، کلروفیل خود را به روش فتوسنتز میسازند. یعنی گاز کربنیک موجود در هوا را میگیرند و بعد اکسیژن را آزاد میکنند.

 برگ درختان در فصلهای مختلف تغئیر رنگ میدهد، در زمستان و پاییز به رنگهای قرمز، زرد، نارنجی نیز در می آیند زیرا برگها علاوه بر کلروفیل که همان رنگینه سبز است رنگدانه های دیگری هم دارند.

انواع برگ

برگ بعضی از گیاهان باریک و کوچک و بعضی پهن و بزرگ می باشند بعضی دیگر به شکلهای دایره و بیضی هستند. شکل برگها بسیار متفاوتند.
اما به طور کلی برگها به 3 دسته هستند: برگهای پهن- برگهای باریک و برگهای سوزنی. بچه های عزیز، شکل برگ گیاهان یکی از راه های شناخته شدن نوع گیاه است.

/ 1 نظر / 1345 بازدید
...

سلام سایت زیبایی دارید