مراحل راه افتادن کودک...

مراحل راه افتادن کودک
حالا که فرزندتان می‌تواند بنشیند شروع به حرکت دادن خود می‌نماید. در این بخش مراحل این حرکت را برایتان شرح می‌دهیم:

وقتی کودک می‌تواند به تنهایی و بدون کمک بنشیند شروع به حرکت نیز می‌کند. نخستین حرکتی که می‌کند سینه‌خیز رفتن یا کشیدن خود روی شکم است.

سپس گذاشتن یک پا به جلو و کشیدن پای دیگر است یا ترکیبی از این موارد روی شکم، باسن یا پشت است. بیشتر کودکان پس از گذشت چند هفته با این حرکات می‌توانند چهار دست و پا راه بروند.

البته به طور کلی زمان چهار دست و پا راه رفتن کودکان حدود 8 ماهگی است، اما برخی از 6 ماهگی به بعد آن را شروع می‌کنند.

اگر فرزندتان تا 8 ماهگی هم چهار دست و پا راه نرفت اصلا نگران نباشید، زیرا برخی از کودکان این مرحله را دیر شروع می‌کنند، اما به سرعت و یکدفعه بلند شده و راه می‌روند.

لازم به ذکر است که چهار دست و پا راه رفتن لزوما مرحله قبل از راه رفتن نیست و به عنوان بخشی از فرآیند ضروری رشد تلقی نمی‌شود.

پس اگر فرزندتان دیر این کار را انجام داد یا اصلا نداد نگران نباشید.

در ضمن اگر فرزندتان در چهار دست و پا راه رفتن به جای حرکت به جلو به سمت عقب رفت هم جای نگرانی نیست، زیرا بخش فوقانی بدن او بهتر از بخش تحتانی‌اش عمل می‌کند، اما بهزودی یاد می‌گیرد که به جهات دیگر هم برود.

برای این که کودک را تشویق کنید تا چهار دست و پا راه برود به او فضای زیادی بدهید و بگذارید تا محیط اطرافش را کشف کند. اگر به خارج از منزل می‌روید زانوهایش را بپوشانید حتی در تابستان نیز شلوار نخی بلند تنش کنید تا پوست زانوها در اثر کشش روی زمین حساس نشود.

منزل را تمیز کنید، اما نگران کثیف شدن او نباشید، زیرا مقدار کمی گرد و غبار آسیبی به او نمی‌رساند.

در ضمن نیازی نیست تا او را در وضعیتی قرار دهید که چهار دست و پا راه برود.

او می‌تواند از حالت نشسته خودش را حرکت داده و به سمت جلو و روی شکم قرار بگیرد و حرکت کند.

به یاد داشته باشید که انگیزه اصلی او برای چهار‌دست‌و‌پا راه رفتن رسیدن به چیزهایی است که قبلا دست او به آنها نرسیده است و این موارد ممکن است شامل اسباب‌بازی جدید یا هر شیء مورد نظر باشد.

پس محیط را امن کنید اما در فواصل معین برایش اسباب‌بازی یا چیزی که توجهش را جلب کند قرار دهید، او خود برای رسیدن به آنها راه می‌افتد.

فقط مراقب باشید، اسباب‌بازی‌هایی که کوچک هستند یا تکه‌هایی از آنها جدا می‌شود می‌تواند خطرناک باشد، زیرا کودک در این مرحله عادت دارد همه چیز را به دهان ببرد و ممکن است با جدا‌شدن بخشی از اسباب‌بازی‌های ساختنی دچار خفگی شود.

در ضمن او را در راه رفتن راحت بگذارید اما گاهی اوقات که نیاز دارد با گرفتن دست او به وی کمک کنید

/ 1 نظر / 27 بازدید
اروین

خسته نباشید