پذیرش کودک برای رفتن به مهد

مشکل مهد کودک

علت را در خودتان جست وجو کنید
شروع مهدکودک رفتن کودکان از سن 3 تا 4سالگی است اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که ممکن است کودک دچار اضطراب جدایی باشد. زمانی که کودک قرار است خانه بماند یا نزد یکی از اقوام نگهداری شود یا به کلاس یا مهمانی می‌رود و در این شرایط مدام به مادر چسبیده است و همه نیازهایش را به مادر ارجاع می‌دهد، به این معناست که اضطراب جدایی دارد.

دلیل اول، اضطراب مادر
منشا اضطراب جدایی کودک می‌تواند اضطراب خود مادر باشد. مادری که خودش مضطرب است و حمایت و مراقبت افراطی نسبت به کودک دارد باعث می‌شود احساس امنیت کودک کاهش پیدا کند. در واقع منشا اضطراب اغلب کودکان، مادرانی هستند که خودشان به کودک وابسته‌اند و حمایت بی‌اندازه می‌کنند. وقتی کودک وابسته بار بیاید طبیعی است که اگر قرار باشد به مهدکودک برود این جدایی را نپذیرد.

تمرین کنید
5 سال اول کودک بسیار مهم است و تجربه‌های او، باورها و تفکراتش را شکل می‌دهد بنابراین اگر احساس عدم امنیت و عدم اعتماد به مادر و ترس از دست دادن افراد مهم زندگی را داشته باشد در آینده هم با مشکلات زیادی رو‌به‌رو خواهد شد. به همین دلیل به مادر گفته می‌شود که عجله نکند و عدم وابستگی کودک را در محیط خانه تمرین کند و بعد به مهد منتقل کند. بچه‌ها وقتی در خانه هستند مدام مادر را صدا می‌کنند و به او می‌چسبند و بدون مادر به اتا‌ق‌شان یا دستشویی نمی‌روند. به مادرها توصیه می‌شود بدون آنکه از خودشان ناآرامی نشان دهند نیاز این کودکان را با تاخیر جواب دهند. مثلا مادر در آشپزخانه است و کودک وقتی متوجه می‌شود مادر در کنارش نیست، با اضطراب او را صدا می‌کند، در این حالت مادر باید آرامش خود را حفظ کند و اجازه دهد کودک خودش او را پیدا کند. وقتی مادر به دستشویی یا حمام می‌رود و کودک پشت در گریه می‌کند، توصیه می‌شود بعد از اینکه بیرون آمد نوازش و حمایت انجام ندهد. وقتی متوجه شدید که در فضای خانه کودک جدایی از شما را تحمل می‌کند، آن زمان برای رفتن به مهد آماده است.

دلیل دوم
بی‌اعتمادی کودک به مادر هم می‌تواند باعث اضطراب شود. اگر کودک بدون آگاهی از سینه مادر جدا شود منجر به بی‌اعتمادی کودک می‌شود زیرا کودک یک بار سینه مادر را از دست داده و ترس دارد که چیزهای دیگر را هم از دست بدهد.اما کودکانی که ثبات شیء در آنها شکل گرفته است و به این باور رسیده‌اند که چیزی که الان نمی‌بینند به معنی نبودنش نیست راحت‌تر با این موضوع کنار می‌آیند. 
فضای مهدکودک را آماده کنید
وقتی با کودک وارد مهد شدید بهتر است مادر با عناصرمهد ارتباط برقرار کند. مثلا بگویید «چه نقاشی قشنگی» یا «دختر خانم اسم شما چیه؟» به این ترتیب کودک ارتباط مادر را با مهد می‌بیند و به آن مکان اعتماد می‌کند. وقتی مادر سرد وخجالتی است و با مربی‌ها ارتباط نمی‌گیرد کودک پذیرشش کم می‌شود. وقتی مادر در کنار کودک در مهد می‌ماند تا او عادت کند باید تمام ویژگی‌های مادرانه‌اش را تعطیل کند یعنی حضورش برای کودک کاملا حضور فیزیکی باشد تا کودک با مربیان ارتباط بگیرد. اگر می‌خواهد بغل مادر برود بهتر است مادر کتابی داشته باشد و بگوید دارم کتاب می‌خوانم و ارتباط چشمی لمسی با کودک حداقل باشد.

نویسنده:حکیمه قادری، روانشناس و مشاور

منبع

/ 1 نظر / 232 بازدید
نازی

واقعا مرسی خوب بوووووووووود[چشمک][لبخند][هورا][زبان][دلقک][خرخون][گل]