گـــــل ها (برای مقطع دبستان)

    اجزای تشکیل دهنده گل ها
گلبرگها:


گلبرگها برگهای براق و درخشانی دارند و بعضی از آنها بسیار معطر هستند. رنگ و شکل و تعداد گلبرگها در گلهای گوناگون با هم فرق دارند.


کاسبرگها:


کاسبرگها برگهای سبز کوچکی هستند که در زیر گلبرگها قرار دارند  و محل اتصال گلبرگ ها به ساقه هستند تازمانی که گلها به صورت غنچه هستند  کاسبرگها وظیفه حفاظت از آنها را دارند. کاسبرگها به رنگ سبز هستند و بخش زینتی گل را تشکیل می دهند.  شکل وتعداد کاسبرگها در گلها ی گوناگون با هم متفاوتند.  
پرچم:
پرچمها در وسط گلها به شکل میله های باریک و بلند هستند  که برجستگیهای کوچکی در نوک آن دیده میشود.  پرچمها ذرات گرده ی گل گیاه را تشکیل می دهد  و معمولا با یک مایع پودری شکل پوشیده شده است  که اگر به آنها دست زده شود به انگشتان دست می چسبد.


مادگی:


بخش ماده گیاه است که معمولا در مرکز گیاه واقع شده است.  در بسیاری از موارد فرق بین پرچم و مادگی تشخیص داده نمی شود.  مادگی، برگهای پهن و باریکی هستند که به سمت بیرون از ساقه رشد می کنند  و وظیفه آنها غذاسازی به وسیله فتوستنز است، مادگی شامل کلاله، میله، تخمدان و تخمک گیاه است.  در میان بیشتر گل ها میله ای وجود دارد که نوک آنها سبز و چسبنده است  این میله از پایین تخمدان گل وصل است.  درون تخمدان دانه های ریزی وجود دارند که به آنها تخمک میگویند.


غنچه :

به قسمتی از گیاه گفته می شودکه برگها و گلهای تازه را  قبل از اینکه آماده بازشدن شوند، در خود نگه می دارد.  گل های جوان و محکم پیچیده در هم غنچه گفته می شود.

قسمت مرکزی گیاه ساقه است ، که غنچه ها، برگها و گل از آن رشد می کنند و پایه اصلی گیاه است.


گرده گل:

گرده در گلها ساخته می شود این ماده به صورت پودری است  که بر روی پرچمهای گل قرار دارد و از آن جا به مادگی منتقل می شود تا دانه های جدید به وجود آید.


شهد گل ها:

بسیاری از گلها شیره شیرینی به نام شهد تولید می کنند که غذا مورد علاقه پروانه ها و دیگر حشرات است.  به خاطر همین است که گاهی می بینیم پرنده و حشرات دور گل ها پرواز می کنند.  شهد، شیره شیرینی است که گیاهان در گلهای خود می سازند.

 

گرده افشانی:

بچه های عزیز همانطور که گفتیم حشرات و پروانه ها به خاطر شیرینی شهد گلها بر روی گلها می نشینند بنابراین گرده گیاهان به بدن حشراتی که روی گلها می نشینند، می چسبد.  حشرات ، گرده ها را با خود به گل دیگری منتقل می کنند واز این طریق است که عمل گرده افشانی صورت می گیرد  و دانه جدیدی به وجود می آید و حتی باد هم می تواند گرده ها را از یک گیاه به طرف گیاه دیگر ببرد. بنابراین انتقال گرده از یک گل به گل دیگر «گرده افشانی» گفته می شود.

بچه های عزیز هنگامیکه در باغچه منزلتان یا در پارک ، گلهای رنگارنگ و معطری را می بینید متوجه می شوید که این گلهای زیبا  چقدر در شادی و زیبایی اطرافتان تاثیر دارند. پس با چیدن این گلها از ساقه عمر و زیبائی آنها را کوتاه تر نکنید بلکه بهتر است با نگاه کردن به گلهای رنگارنگ پی  به خلقت زیبای خداوند ببریم و خداوند را به خاطر این همه زیبائی سپاس بگوئیم و بگذاریم گلها و هرآنچه در طبیعت است روند طبیعی و زیبای خود را سپری کند.

/ 1 نظر / 2271 بازدید
غزل

عالی بود[نیشخند][شوخی][بغل][ماچ][تایید]