تاریخچه بازی منچ

تاریخچه بازی منچمنچ بازی ساده‌ ای است که در سال ۱۹۱۴ میلادی ، توسط یکی از اهالی شهر مونیخ آلمان به نام یوزف فریدریش اشمیت اختراع شد . نام اصلی آلمانی آن این بوده‌ است : Mensch! ärgere dich nicht «عصبانی نشو مرد!»
بازی منچ به سال‌های دور باز می‌گردد . محل پیدایش این بازی در ایران ، هند یا چین بوده‌ است .
بازی منچ در وسط یک مربع انجام می‌شود . مربع نماد زمین است چون مردم زمان‌های قدیم تصور می‌کردند زمین مربع شکل است . در وسط این مربع یا همان زمین ، علامت + را می‌بینیم ؛ این علامت نشانه و نماد خورشید است که امتداد آن به چهار سوی زمین می‌رسد . علامت + را می‌توان در بناهای تاریخی مانند نقش رستم و فرش‌های قدیمی ایران نیز دید . چهار گروه مهره رنگی نماد چهار عنصر اصلی حیات هستند :
آبی نماد آب ، زرد نماد باد ، قرمز نماد آتش و سبز نماد خاک .
طبق عقیدهٔ زمین محوری ، زمین ثابت است و خورشید به دور آن می‌چرخد پس هر مهره باید روی علامت + دور زمین بچرخد تا به مرکز ، که منطقه‌ ای ماورایی و نماد رهایی و آزادی از جهان خاکی است ، برسد . اگر تاسی که سمبل سرنوشت است با او یاری نکند ، هم چنان باید چرخه را ادامه دهد تا به پیروزی برسد . اگر چهار مهره در مرکز جمع شوند یعنی به اتحاد رسیده‌ اند . تاس سرنوشت ساز مکعبی است لغزان به شمهره‌های ۱ تا ۶ . طبق تصور مردم باستان خداوند جهان را در شش روز آفریده است ؛ روز نخست آسمان روشن ، دوم آب ، سوم گیاه ، چهارم آتش ، پنجم حیوان و ششم آدم را .

ضمنا نسخه سه بعدی این بازی جذاب را از اینجا می توانید دانلود کنید.

 

/ 6 نظر / 26 بازدید
مامان الیسا

[دست] [فرشته]

ارش

کاری به تاریخچش ندارم ولی خیلی دوست دارم بازیشو البته دوست داشتم خیلی وقته بازی نکردم

ساناز

سلام خاله جونی میای تبادل لینک؟؟[سوال]

سانازایروانی

مگه کوروش کبیره این قدر براش نوشتی[نیشخند] ما این قدر عمر کردیم کسی برامون دو خط ننوشت[قهر]